Isaiah3051 Isaiah3051
  • 15-05-2024
  • Mathematics
contestada

If the cost, C(x), for manufacturing x units of a certain product is given by C(x)=x²-20x+41 find the number of units manufactured at a cost of $9350. The number of units is

Respuesta :

Otras preguntas

What type of tissue is shown in the image above?
2. Explain the relationship between the terms nation and state in the States.
what is an consecutive interger
Estimate the difference. 182 - 56 A. 120 B. 130 C. 110 D. 150
plzzzzzzzzzzzzzz answer fast Which correctly lists the order of aerobic respiration from step one to step three? electron transport chain, citric acid cycle, gl
Drag each tile to the correct box. Match the foundational document to one of its central claims. ​
2. (10 points) Six hundred paving stones were examined for cracks, and 15 were found to be cracked. The same 600 stones were then examined for discoloration, an
palabra con 14 sílabas ​
Answer as a fraction. Do not include spaces in your answer.1.9x(1/4)
Devon earns a base salary of $600.00 per month, plus a 4% commission on his sales. Last month he brought in $15,000.00 in sales. Write an expression to represen