reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

The product of n, r and 21
What's the relationship between potential energy and a position of a rock
Miranda rights require police to tell accused people that?
Which statement best describes why the Mayflower Compact influenced future documents like the Articles of Confederation?
PLEASE HELP ME which number completes the Pythagorean triple : 12, 16, ____?
What is the area of the shaded part of the figure?
what series of events linked the Boston Massacre and the Boston Tea Party?
What is 8,000/500 please show how u got the answer
Area formula of cuboid
"twelve diminished by six times a number