poop12348765 poop12348765
  • 12-06-2018
  • Mathematics
contestada

four pounds of apples cost $4.80. if Mary buys 6 pounds at that same rate, home will she pay

Respuesta :

proutyhaylee
proutyhaylee proutyhaylee
  • 12-06-2018
You have to find out how much is it per Apple, to do that you divide 4 by $4.80 which is 0.8333...
Then you have to multiply that number by 2 which is 1.6666..
You multiply by 2 because if one pound is .83 and you need two more pounds to equal 6.
4.80+1.67=$6.47
Answer Link
Superglace Superglace
  • 12-06-2018
4 pounds=$4.80
$4.80/4=$1.20
1 pound=$1.20
$1,20*6=$7.20
6 pounds=$7.20
Mary will pay $7.20 if she buys 6 pounds at the same rate.
Answer Link

Otras preguntas

X+y+z=2 X-y-z=2 x-y+z=-6
what is the narrator's main conflict in this paragraph
What primary dictates how aggressively proceeds from stop to stop
Y=2X+1 X=7-2Y The value of Y is:
Why do molecules of oxygen have to have an even number of atoms?
what is longest bridge in Africa​
Simplify the following expression by using the descriptive property to remove the parentheses and combining like terms: (4-2x)-(x+5)
when is the TX revolution
You bought a bond five years ago for $935 per bond. The bond is now selling for $980. It also paid $75 in interest per year, which you reinvested in the bond. C
This is a statement of a political party's beliefs and positions on many- if not most- issues