corinavarelarmv corinavarelarmv
  • 02-09-2014
  • Mathematics
contestada

tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.50. how many of each item did she buy?

Respuesta :

Finchers Finchers
  • 02-09-2014
5 nail polish and 4 lip gloss

5 x 4.5 =22.5
4 x 7    =28
28+22.5=50.50
Answer Link

Otras preguntas

best poem about nature gets brainliest
how did the West prevent East Germany from absorbing West Berlin?
What is the answer to this problem -34=m-16
A company would like to produce 1000 products per week for 30 weeks. The Direct Material Cost for the raw materials used in the product is $1.50 per product. Af
Any organism with a notochord and a dorsal nerve cord is classified in subphylum Vertebrata.O TrueO False​
Disease information cancer
Before World War 1, most Indians
PLEASE HELP ME OUT HERE! 20 points, please! What is a function that matches the description? A Sinusoidal Function has a y-intercept at 4, midline y=4, and maxi
W is 15% of x Y is 3/5 of x Find the ratio w:x:y
Write the equation of the line that passes through the given points. (2,7.5) and (0, -1.5)