AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to (4 + 7i)
Match the Reformation leader with his country. 1. John Wycliffe Germany 2. John Hus England 3. Martin Luther Czechoslovakia 4. Ulrich Zwingli Switzerland
Julie wants to make a handmade Valentines she buys 1/2 yard of red ribbon and 3/4 yard of pink if each Valentine needs 1/8 yards how many can she create please
which of the following for an object should be known to calculate its density
store owner decides to mark up all items by 30%. What is the selling price of an item that originally cost $10?
When George purchased a new car, he paid a 4% sales tax. The amount of sales tax he paid was $840. What was the total cost of the car including the sales tax? E
A particular computer takes 13-minutes to download a 52-minute TV show. How long will it take the computer to download a 1.5-hour ​movie?
Quel fleuve coule dans la Manche?
Andrew Johnson was chosen to be Vice President because it was hoped that he __________. refused to impeach Lincoln was from Lincoln’s home state opposed t
What was the political and social system of the Middle Ages