rainelynfampulpbr0bd rainelynfampulpbr0bd
  • 12-07-2018
  • Advanced Placement (AP)
contestada

In a local supermarket,3/4 kilogram of the squid costs 156 peses.How much do 4 kilograms of squid cost?

Respuesta :

BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 12-07-2018

Use the rule of 3:


750g (3/4kg) = 156p

1000g = Xp


(1000 * 156) / 750

156,000 / 750

208.


Answer:


[tex] \boxed{\bf~208~peses~per~Kg.} [/tex]




Hope it helped,


Happy homework/ study/ exam!

Answer Link
Imamantonlaveymttqin
Imamantonlaveymttqin Imamantonlaveymttqin
  • 26-07-2018
thats the answer for the question
Ver imagen Imamantonlaveymttqin
Answer Link

Otras preguntas

f(x) = (x + 1)(x - 2)
i need the answer to this really wasn’t sure
It is the second question
Describe the route by which Western farm products traveled to markets in the East. ​
Alternative Production Procedures and Operating Leverage Assume Sharpie, a brand of Newell Brands, is planning to introduce a new executive pen that can be manu
Rachel’s going to watch a movie and her collection she has three action movies 11 comedies and I dramas she will randomly select team of me what is the probabil
(2)Answer asappppp pls I neee help
A training field is formed by joining a rectangle and two semicircles, as show below. The rectangle is 87m long and 58m wide. What is the length of a training t
What is the role of RNA polymerase
ill give brainliest if correct