morganf072007 morganf072007
  • 16-10-2018
  • Mathematics
contestada

Alyssa spent 9.20 for 16 packs of gum at this rate how much would it cost alyssa to buy 30 packs of gum.

Respuesta :

ashlyns1000
ashlyns1000 ashlyns1000
  • 16-10-2018

$17.25. Divide 9.20 by 16 and mulitply by 30.

Answer Link
trishinada63
trishinada63 trishinada63
  • 16-10-2018

[tex]\frac{9.20}{16 p} = \frac{x}{30p} \\\\30 * 9.20 = 16 * x\\\\576 = 16x\\\\x = 36[/tex]

It would cost $36

Answer Link

Otras preguntas

The amount of television viewed by​ today's youth is of primary concern to a certain organization. three hundred parents of elementary​ school-aged children wer
Pleaseee help with 22 & 23 !! ASAP !!
Please explain to me how to answer no.2 questions
what is the factorization??
what is the thing that we should buy for eat but didn't eat.
Can someone help me with this 4x+6=2x+10
Which statement best describes how the writings of Nathaniel Hawthorne and Ralph Waldo Emerson were similar? Both focused on how people felt in the United Stat
Break consent down into five steps
Help pls ASAP multiple choice
Can someone please help me??