granatohannah1626 granatohannah1626
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of 3.50 for 4 muffins.What is the price per dozen

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 14-11-2018
Price for 1 muffin
[tex]3.50 \div 4 = .875[/tex]
1 dozen is 12, so the price for a dozen
[tex].875 \times 12 = 10.50[/tex]
Price per dozen is $10.50
Answer Link
deweysarah2
deweysarah2 deweysarah2
  • 14-11-2018

if im reading this right , its $1.25

Answer Link

Otras preguntas

Mandatory outlays a. require changes in existing laws if those outlays are to be altered. b. cannot be altered once they are made into law. c. usually change du
Jalen's Mobile Phone Cost Number of minutes, x 150 220 250 275 Cost, y $7.50 $11.00 $12.50 $13.75 If the cost varies directly with the number of minutes Jalen t
Sumas y restas w+y=9 3w-y=11
If 0 < f ≤ 90 and cos(22f − 1) = sin(7f + 4), what is the value of f?
How do I solve this?
cómo podría responder a esta pregunta ? Explica qué, cómo podrías ayudar a descubrir alguna alternativa de solución para el bien de la humanidad.
HELP ASAP PLEASE NOWWWW!!!!!!!!!!!!!!!
Each side of a square office is 3 meters long. It will cost $44.14 per square meter to replace the carpet in the office. What would be the total cost to replac
what the movement of the earth around the sun​
What erythrocyte production disorder results from an autoimmune disease associated with insufficient vitamin B12 absorption (step 6)