loganskulls72
loganskulls72 loganskulls72
  • 15-09-2014
  • Mathematics
contestada

evarado paid $1.12 for a dozen of eggs. write and solve a proportion to determine the cost of the 3 eggs evarado needs for a recipe

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 15-09-2014
$1.12 / 12 eggs = x / 3 eggs

Cross-multiply:   

($1.12 times 3 eggs) = ('x' times 12 eggs)

3.36 dollar-eggs = 12x eggs

Divide each side by 12 eggs :

3.36 dollar-eggs / 12 eggs = x

x = 0.28 dollar


Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32