aqib28 aqib28
  • 16-02-2019
  • Mathematics
contestada

What is the difference in cost​

What is the difference in cost class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-02-2019

Answer:

Brand A is more expensive by .02 per ounce

Step-by-step explanation:

To find the cost per ounce, take the cost and divide by the number of ounces

Brand A

1.28/8 =.16 per ounce

Brand B

1.68/12 = .14 per ounce

The difference is .16-.14 = .02 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What positive impact did sharecropping have on African American lives? • Most families had plenty to eat. Most families lived in their own cabins. Children were
Look at this shape: L w Which image shows a rotation? 1 L A B С А B С
Does this triangle have a hypotenuse about 38 feet long
Solve for x and y in the figure below
Geometry, help ya girl out
1 point When solving the system of equations below, what is the appropriate substitution? 7x + 10y = -1 x = 5y - 8 O 7x + 10(5y - 8) = -1 7x + 10y = 5y - 8 O 7(
What is the area of a circle if the diameter is 9cm? Round to the nearest hundredth (0.01cm2)
HELLLLLP MEEEE IDENTIFY THE HEIGHT
$750 at 6% for 18 months​
Find the value of the variables.