bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

The hydronium ion concentration of a solution is 2.4 x 10-4. a. Calculate the pH of the solution. b. Calculate the pOH of the solution. c. Calculate the hydroxi
How many more saplings with a height of 27 1/4 inches or less were there than saplings with a height greater than 27 1/4 inches?
help me solve this thanks
Please show full SOLUTIONS!! I WILL MARK BRAINLIEST FOR THE BEST ANSWER. THANKS
15 brainlist coins. ASAP. What type of function is f(x) = 2^x –14?
What statement it’s true
Solve the system of equations. Type in all points of intersection for the two functions and round to the nearest tenth if necessary f(x)=sr5x+25-1 g(x)=x^2-2x-3
Which equation describes the sum of the two vectors plotted below? A. r=x+ý B. r = x + 4y C. r= 2x 1 3y D. r 4X+ ý
Why do you think Mill's vision of a post-capitalist economy of worker-owned cooperatives has not yet occurred?
The instructions for building a kite tell you to begin by cutting a strip of wood to 45 cm in length, but your ruler only measures inches. How many inches shoul