marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

6 2/3 quarts equals how many 2/3 cups
Which Muslim empire was known for its artisans who produced rugs and pottery? a. Safavid Empire b. Mughal Empire c. Ottoman Empire
If there are 26 children in a class how 2/5 are boys how many boys are there
two processes used by producers to obtain energy
The cost C, in dollars, of building m sewing machines at Sienna’s Sewing Machines is given by the equation: C(m) = 20m^2 - 830m + 15,000 (a) Find the cost of b
Which mixed number is equal to 8.25? A. 8 1/4 B. 8 2/5 C. 8 1/2 D. 82 1/5
Given ΔRST congruent to ΔNPQ, m∠R = -7x + 9, m∠N = -10x, find m∠R and m∠N. PLEASE HELP
How does McDonalds use vertical integration to reduce competition and make the business more profitable?
what is true about office friendships
What are the verbs in this compound sentence? All blue jerseys belong to the visiting team; orange jerseys are for the home team. Choose all answers that are co