robloxgirl68801
robloxgirl68801 robloxgirl68801
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

I need help! Please?

I need help Please class=

Respuesta :

darsqasim darsqasim
  • 02-04-2020

Answer:

Its a

Step-by-step explanation:

Just divide any one of the cost with the pounds. Ex. 20.72/8=2.59

Answer Link
savannarodriguez savannarodriguez
  • 02-04-2020

Answer:

2.59

Step-by-step explanation:

Simple! You must divide the number of pounds by the cost to get the price for 1 pound.  Or, set up a proportional table:

7.77  = x amount of dollars

  3    =   1

Or:

Divide 7.77 by 3:

7.77 / 3 =2.59.

Answer Link

Otras preguntas

How can cloning be used to help endangered species?
What is the area: Triangle: b = 6 ft, h = 9 ft Parallelogram: b = 18m, h = 13m Triangle: b = 20 in , h = 9 in
what is yield-to-maturity
What is the slope of a sliding board tgat rises 2 feet for every horizontal change of 36 inches?
A six-sided number cube with faces numbered 12345 and 6 is rolled. Which event are mutually exclusive.
What is 66.6666666667 as a fraction?
Write each number in scientific notation. 30,500,000
Rewrite 71/9 as a mixed number.
when postwar expansion slowed in the 1950s, an economic stimulus was provided by
what is yield-to-maturity