dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

If you use exactly eight cups of cauliflower to make 6 veggie burritos and if you continue to make burritos using the same recipe how many burritos can he make
Please answer this question now
What is the length of BD?
Consider the initial value problem my′'+ c y′+ k y=F(t),y(0)=0,y,(0)=0 modeling the motion of a spring-mass-dashpot system initially at rest and subjected to an
Berning Company purchased a tractor at a cost of $180,000. The tractor has an estimated salvage value of $20,000 and an estimated life of 8 years, or 10,000 hou
i need number 7 pls help :))
Attraction Corporation produces specially machined parts. The parts are produced in batches in one continuous manufacturing process. Each part is custom produce
Question 6(Multiple Choice Worth 1 points) (06.04 LC) Read and choose the option with the best and correct word or words to complete the sentence. Yo tengo frío
Why does the neighbor say that “good fences make good neighbours” in "Mending Wall"?
Relating to special services