leslie25
leslie25 leslie25
  • 04-08-2016
  • Mathematics
contestada

help solving the problem for number 1-3

help solving the problem for number 13 class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-08-2016
1. 4 boxes for 12.....12/4 = 3...paid 3 per box
if 6 were bought....6 * 3 = 18 bucks would be spent

2. 2/9 of 36..." of " means multiply
    2/9 * 36 = 72/9 = 8 expected to forget their bows

3. 8 packs for 32.....32/8 = 4 per pack
if 14 packs were bought.....14 * 4 = 56 bucks would be spent


Answer Link

Otras preguntas

Solve question in photo. Mathematics help please
Roland took a cab from his house to the airport. The cab company charges $3.00 to start the meter and $.50 per mile after that from Roland's house to the airpor
What famous government film was aimed at school-age children to teach them what to do in the event of a nuclear attack?
which of the following statements best explains why it is warmer at the equator than at the north pole? A. The equator has a larger area than the North Pole B.
How do you divide can someone plz tell me
The prosperity of the United States in the mid 1920s resulted in part form
who was the Redcoat captain
where do I start because there are two pairs of parentheses but I think I state with division right?
what does the symbol Li+ represent?
Which sequence represents the relationship between temperature and volume as explained by the kinetic-molecular theory? higher temperature / more kinetic energy