XxGxlaxyxX XxGxlaxyxX
  • 01-07-2020
  • Mathematics
contestada

7th grade math I need help with this

7th grade math I need help with this class=

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 01-07-2020

Answer:

each bag of candy is $6.00

Step-by-step explanation:

1 bag would cost $6.00

1×$6.00=$6.00

6 bags × $6.00 = $36.00

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-07-2020

Answer:

the constant of proportionally is 6

the prices of 6 bags of candy is 36

Step-by-step explanation:

to find the constant u divide 6 by 1 to find how they multiplying it by

the prices for six bags is 36 bc u can do 6 times 6 or look at the graph and see that it lands on 36

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Popular topics, such as handwriting analysis and astrology, are not considered psychology since they cannot be proven or disproven. They fall into the catagory
longest word in the world
how many ounces in a gallon
in general, the main goal of cloning is to include as many different genes as possible in a single cloning vector.
how to find the area of a circle
if the light completed the 71.0-km round trip in the time it took the mirror to complete one-eighth of a revolution, what is the speed of light?
batman v superman who wins
sales at Cycle Time increased by 370% this year. Which of the following is equivalent to 370%? 37/100, 3.7, 3 7/100 or 37? How do I figure this out?
how to color eggs with food coloring
having one password for all accounts is an easy way to remember passwords, but it will expose you to what risk?