ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Before the birth of humanism, the most important goal a person could have was to a. make the most of daily life. b. take care of the human body. c. honor and
Which of the following is the measure of ÐQRS? A. 115° (B.) 90° C. 100° D. 80°
Which statement about sample size is true? A. As the sample size within a study increases, statistical power decreases. B. As the sample size within a study dec
A city official has suggested raising permit fees for events like public rallies. The proposal has sparked a debate in the community. You have decided to submit
A real estate broker sold your house for$72,000. The broker's commission was 6% of the selling price. How much would you get for the house after the commission
which sound device is used in the first and third lines of birches by robert frost
describe the settlement and the different types of land use
A benefit of using good human relations is that you will
Microtubules, microfilaments, and intermediate filaments make up the _____, which lies beneath the plasma membrane and provides support, movement, and shape for
the bus stops at the corner of san pedro and hildebrand a sentence or fragment