naomiazubogu11 naomiazubogu11
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

9.Huge bought x notebooks. Write an expression to model the cost of the
notebooks Huge Bought
0 2.50x
O 25x
O 32x

Respuesta :

itsnn299
itsnn299 itsnn299
  • 03-09-2020

Answer:

[tex]2.50x[/tex] ,or [tex] 2.5x [/tex]

Step-by-step explanation:

All of the expressions are right, but I doubt that there's a notebook that costs 25 dollars or 32 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Based on the given angle measures, which triangle has side length measures that could be correct? A right triangle is shown. The length of the hypotenuse is 16,
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?
Write a short story based on your thinking and imagination
asking ........ and defining ...........
A pump can fill a 750 gallon tank in 35 minutes.how long will it take to fill 1200 gallons
What is the magnitude of the force exerted by the biceps fbiceps? What is the magnitude of the force exerted by the elbow felbow?
Which of the following is an example of personification? The dog yelped in pain. The foghorn let out a sorrowful howl. The anchored ship rocked dangerously. The
Nuclear Inc. just paid a $2.75 dividend. Dividends are expected to grow by 30% in year 1, by 25% in year 2, and by 25% in year 3. After this, dividends are expe
The initial pressure is 4.0 atm and the initial volume is 30.0 mL. If the pressure is increased to 8.0 atm, what will be the new volume?
why do you think the united nations has not aggressively sought to declare the south american rain forests international conservation areas