anas47kazmi
anas47kazmi anas47kazmi
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2 kg of washing powder for $11.70 or 3 kg for $16.20

Respuesta :

abbyczerwinski307
abbyczerwinski307 abbyczerwinski307
  • 04-09-2020

Answer:

3 kg for $16.20

Step-by-step explanation:

If you divide each ($11.70 divided by 2 and $16.20 divided by 3) it will tell you how much each bag costs.

For $11.70, each bag is sold at $5.85

For $16.20, each bag is sold at $5.40

Essentailly, each bag costs less for $16.20

Answer Link

Otras preguntas

What chemical compound is C2HsOH?
how are plains formed
express each number in fraction form before finding the inverse:7,10,1 3/4,
if 120 marks is 60% what is full marks
name three roles you play in your relationships with others. explain when you play each role.
can someone help me with number 25
how are plains formed
when you flick a coin so that it slides across a table, it slows down. what is the name of the force that slows it down
Ho long does it take for the Moon to show all its faces? Thank you❤
what's bigger 60% of 90 or half of 100?