ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

HELP I HAVE A TEST TMR MORNING PLEAAAASSEEEEEE 1. Does log(mx) = m log x 2. Does log(x^n) = (logx)^n EXPLAIN PLS BRAINLIEST
Which situation is modeled by the equation 24 = 15x + 8?
do anyone know 5y-2y=3y+2
Determine which postulate can be used to prove the triangles are congruent then identify the valid congruency statement (SELECT TWO ANSWERS) Options: A) AAS B
68. What volume of 0.200 M potassium hydroxide should be what volume of 0.200 M potassium hydroxide should be added to 300. mL of 0.150 M propanoic acid (C2H5CO
Find the value of x. (4x+2) A. 18 B. 15 C. 23 D.11
BRAINLY IF CORRECT! What three elements make up most of the stars? ;)
Find the unknown side of the triangle below.
You are playing a game and lost 75 points in 15 minutes. How many points did you lose per minute?
The effects of acid rain are most evident in a tundra biodome because