averies2673974 averies2673974
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please help I'll give brainliest

Please help Ill give brainliest class=

Respuesta :

amanjotkaur788
amanjotkaur788 amanjotkaur788
  • 03-11-2020

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-11-2020

9514 1404 393

Answer:

  b.  The cost of orange juice is $3 per jug.

Step-by-step explanation:

A "unit rate" is a rate that is "per <single item>" The rates given are per the following numbers of items:

  a: 3

  b: 1 . . . a unit rate

  c: 10

  d: 2 (dozen) or 24 (single roses)

The rate of selection B is the only unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

what is another name for "motion energy"?
Sometimes when a virus enters a cell, it becomes dormant for a while. Why might this make it difficult for a doctor to diagnose a viral infection?
-2X-3-4Х A) -6x -3 B) -3 -2x -4x C) -x + 4x
1. What is the difference between a line and a line segment? A. A line is a figure formed by two opposite rays with a shared endpoint, a line segment is a part
What does the following sentence need? Planning on getting married for over a year. Question options: The sentence is correct. The group of words is a dependent
Pls help I don’t know how do this and it’s due in 20 minutes
Chris made $136 for 8 hours of work. At the same rate, how many hours would he have to work to make $289?
Make w the subject of the relation p=2 (k+w)​
PLEASE HELP I NEED TO PASS “Find g(6) when g(x)=2x-16”
An object is moving at 50 feet per second. A car is trying to keep pace with the object. Which Statements are true?