gegen200924 gegen200924
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

A teachers chocolate is 60 ounces for $7.20. A students chocolate is 75 ounces for $8.25. Which one is
cheaper per ounce?

Respuesta :

oscardlr2006
oscardlr2006 oscardlr2006
  • 13-11-2020

Answer:

75 ounces for $8.25

Step-by-step explanation:

divide the cost wiht the ounce to get the answer, the lowest one is the the answer

Answer Link

Otras preguntas

when was the pyramid of khufu discovered?
PLEASE HELP ME OK SO WHAT IS X/5 + 6 <2
write the EQ of circle i find center and radius given x² + y²-4x+12y =-4
_____ mi equipaje en la báscula para pesarlo. A.Vengo B.Pongo. C.Triago. D.Hago​
please explain in depth​
which subtraction expression does the number line model show ​
This nominating method only allows participation from members of a particular political party. 0closed primary O petition O convention O caucus
Which conclusion about the chemical reactivity of these elements is valid? Boron is the most reactive because it has the most protons. Fluorine is the most reac
a toy which was bought for rupees 100 was sold at rupees 90. what was the loss in percentage​
Please timed test!! Write a function that could best determine this graph!