amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

How? Can someone help me! Thanks
According to plato, how do humans find themselves initially in the cave?
If one-third of one-fourth of a number is 20, then three-tenth of that number is?
The​ specific-to-general arrangement is a very effective way to
who were the first Europeans to arrive in north americaA. VikingsB. EnglishC. PortugueseD. Spanish
FILL IN THE BLANKS: Word Box: CENTENARIANS END HEALTH LIFE SPAN MOTIVATION WELLNESS CHRONOLOGICAL GOALS INFECTIOUS LIFESTYLE CHOICES PHYSIOLOGICAL WILL COMMITME
The phrase "six more than a number" can be written as which variable expression?
Identify at least three evidence about what storytelling shows about war
A function f satisfies g(7) = 13 and g(1) = 6. a function f satisfies h(13) = 2 and h(6) = 7. what is the value of g(h(6))
Which of the following are non-price determinants of supply? 1)new producers entering the market 2)government taxes and subsidies 3)effect of mass media adver