Ihave1dog Ihave1dog
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jeff sells a pack of 36 pencils for $3.25. Betsy sells a pack of 12 pencils for $1.50. Which is the better buy?

Respuesta :

davidwang2586
davidwang2586 davidwang2586
  • 14-01-2021

Answer:

Jeff is the better buy

Step-by-step explanation:

3.25/36=0.090277777

1.50/12=0.125

Answer Link

Otras preguntas

What message is the cartoon above trying to convey to the reader
How do you solve 2x=10
Which of the following best illustrates the concept of the tragedy of the commons?
Which is the sum of the first 6 terms of the geometric series? 7+21 +63
EZ PTS PLS HELP :D TY YALL
PLZ HELP ME >>>>>>THANKYOU
While looking at some reports, a store manager notes that gold rings that retail for $46 end up costing customers $49.22 once the sales tax is added. What is th
Write an equation of the line that passes through the pair of points. (0, – 4), (5, – 4)
Which sentence contains an example of verbal irony? A. Seeing the untouched bowls of chili, the chef laughed. "One of my biggest hits!" B. "Would you give me a
Can someone please do this