moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

16. The manager has no objection to………the meeting since his daughter is ill. 1. John not attend 2. John does not attend 3. John's not attending 4. John not to
Look at "ser" and "estar” in these two sentences: "La fiesta es en el parque" and "El chico está en el parque." Why does one sentence use "es" and the other "es
Help! 20 Points! + Brainliest! Which expressions have been simplified correctly? Choose exactly two answers that are correct. xy^-3=1/xy^3 z^-2=1/z^2 2^-4=-16
What do computers use to represent on and off? A.0 and 1 B.1 and 2 C.RGB D.Megabyte
When conjugating in the present tense "ar, er, ir" verbs in the 'yo' form, you must drop the infinitive ending and replace it with____ a? e? i? o? u?
How does Clarisse spark Montags interest about books?
JKL is shown. Arrange the angle measures from least to greatest. K 6.8 cm 5.2 cm 2 8.9 cm​
solve -5x-(2x+3)=9 useing pemdas
What is the expression and value of “six less than the quotient of a number and two, increased by ten” when n = 20? StartFraction n Over 2 EndFraction minus 6 +
PLS ANSWER FAST BEFORE A FRAD DOES ASAP WILL GIVE CROWN Which aspect of Dr. Williams’s life is emphasized in “Healing a Wounded Heart: Daniel Hale Williams” but