aperez27314 aperez27314
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leanna is making a craft and needs 12 yards of ribbon. If 2 yards of ribbon cost $1.25, how much will 12 yards cost?

Respuesta :

Sindytorres467 Sindytorres467
  • 11-02-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

2 yd= 1.25

we have 12 yd so 12/2= 6

6*1.25= 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Malloy solved the equation −5x − 16 = 8; his work is shown below. Identify the error and where it was made. −5x − 16 = 8 Step 1: −5x − 16 + 16 = 8
Who is abraham lincoln?
The second leading cause of death for americans of all age groups is
what was the american economy like in the 18th century?
MULTIPE CHOICE - The Depository Institutions Deregulation and Monetary Control Act _________ (approved / enacted / eliminated) interest-rate ceilings on sav
Choose the missing step in the given solution to the inequality −x − 3 < 13 + 3x. −x − 3 < 13 + 3x _______________ −4x < 16 x > −4 −4x − 3 > 13
In an A-frame house, the two congruent sides each form a 76° angle with the ground. What is the angle formed at the peak by the two sides?
The prefix used for 1000 times the base unit is _____...? a. milli b. centi c. deci d. kilo
Who referred to the germans as the master race?
What township do i live in? zip code 19460