mahimaaa
mahimaaa mahimaaa
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate, how much do 19 tokens cost?

Respuesta :

lakhithotakura lakhithotakura
  • 12-02-2021

Answer:

10.45$

Step-by-step explanation:

Set up a proportion:

8 tokens/4.4$=19/x$

cross multiply to get:

8x=83.6

simplify

x=10.45$

hope this helps!

also could I please know what grade this question is for? ty

Answer Link
mariannesaltsman mariannesaltsman
  • 12-02-2021

Answer:$10.49

Step-by-step explanation:

1) Divide $4.40 by 8 to see how much 1 token costs.(which is equal to $0.55)

2) Once you know how much each token costs, then multiply by 19 to get how much 19 tokens costs. (which is $10.45)

Answer Link

Otras preguntas

GUESS A NUMBER BETWEEN 1-30 CLOSEST GETS MARKED BRAINLIEST!
Which of the following is not true about the American mass media?
identify the charges that are negative
What is the effect of ethylene on pericarp layers of fruits? (Please help me)
Andrew is the owner of a medium-sized business which manufactures light bulbs. Ana is the Chief Financial Officer of a S&P 500 company, a large corporation.
7/8=1/4+p what is the value of p??
what do you determine when you’re doing relative dating?
What were some of the social and economic issues of the country that shaped Johnson's presidency?
What is the role of Japan’s emperor?
suppose y = f (x) +k what effect does k have on parent funcation