jaimemitchell jaimemitchell
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost .65 each and oranges cost .85 each. If I spend $8.80 on apples and oranges, how many pieces of fruit did I buy all together?

Respuesta :

master81
master81 master81
  • 13-11-2016
65x7=4.55+(85x5)=8.80
Answer Link
tasha53 tasha53
  • 13-11-2016
you brought 12 fruit all together

.65*7= 4.55 for the apples and .85*5=4.25 for the oranges which gives u a total of 8.80
Answer Link

Otras preguntas

What impact did the Byzantine empire have on the development of early Russian culture? (gIve answer and two examples with 3 full sentences)
A basketball is bounced from a height of 1.13 m above the ground. During its descent, it converts potential energy to kinetic energy. Assuming it started its de
The logo is 12 centimeters wide and 16 centimeters tall.what is the area of the logo?
Give the digits in the hundreds place and the ones place 4,691
what is the term for sedimentary rock that is composed of material evaporated from seawater A. Clastic B. Chemical C. Foliated D. Organic
How many calcium atoms are in 31.2 g of calcium?
What’s the correct answer
describe several cause and effect types of events that might happen in your refrigerator
What reasons are given for the pros of the articles of confederation?
Bart is 21 years old and is not sure what kind of work he would like to do after college. like many americans his age, bart has not yet developed a _____ identi