Yvette44 Yvette44
  • 12-12-2014
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what 1 quart cost? What would 1 pint cost? Please explain.

Respuesta :

soccer5 soccer5
  • 12-12-2014
each pint would cost 55 cents if u divide 1.10 by two because I think that there are two pints in one quart.
Answer Link

Otras preguntas

what change in the construction of rifles helped the americans during the revolutionary war?
An exercise program that lacks specific goals is failing what fitness principle? a. specificity b. progression c. overload d. none of the above
What is the most accurate representation of the area of a plot measuring 11.7 cm by 15.4 cm?
plz help me answer these questions 3/4 - 1/2 3/4 - 3/8 5/6 - 1/4 5/6 - 1/2 5/6 - 1/3 7/8 - 1/4 7/8 - 1/2 7/8 - 3/4 thank you! have a nice day
Why did the british (layalists) attack at lexington and concord?
Wind in the atmosphere and currents in the ocean are caused by uneven heating that produces _____
Need help urgent!!! xp
what is a group of cells called
What category of elements does krypton gas belong to? A. metals B. metalloids C. non-metals
what word matches this to splash a liquid about