natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

1+0.9+0.08+0.001 Somebody can help me please
600+39 what does it add up to help
the answer is 20/13 you can simplify the answer.
In 1860 the small towns became a city. true or false
uld Carbon Dioxide be at its lowest level? A) July B) April C) January D) Ma What created the weather anomaly in the winter of 1980?
What is the length of BD? What is the length of segment AC? What is the area of the triangle ABC?
solve the question x - 2 = long division 4x
Location B is which place? Canaan Egypt Syrian Desert Mediterranean Sea
solve the question x - 2 = long division 4x
Meat is a rich source of Vitamin C, calcium, and other minerals.