lizethflorido550
lizethflorido550 lizethflorido550
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

The school store sells markers for $0.35 each and pencils for $0.15
each. Anthony spent $2.80 to buy a total of 12 markers and pencils. How
many markers did Anthony buy?
PLEASE HELP!

Respuesta :

speedy67284
speedy67284 speedy67284
  • 04-05-2021
4 markers and 9 pencils
Answer Link

Otras preguntas

What were the challenges to slavery? What did Jefferson think about this?
Which method can be used to find the interquartile range for a set of data?
the axis of symmetry for the graph of the function f(x)=3x^2+bx+4 is x= 3/2. what is the value of b
A person willing to die rather than give up his or her beliefs?
Which statement best identifies the description in this excerpt? A. The author gives examples of people who use cell phones. B. The author describes different f
In which area of Central Asia would you most likely to find herders​
A 2 gallon bucket of paint costs $76.48. What is the price per cup ?
Below are two parallel lines with a third line intersecting them.
Why is it important to evaluate your sources while researching? A. They can establish your level of knowledge regarding a topic. B. They can determine your au
Find the area of the pentagon. A) 107 inches2 B) 116 inches2 C) 150 inches2 D) 182 inches2