Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

When the federal reserve system was established in 1913, its main policy goal was?
Have you ever come face to face with an animal-a bird, a squirrel-in the wild who was not afraid of you? Recall a time when an animal acted in a way that seemed
While working on a group project, you notice something does not look right in the presentation. You call a meeting with your team. At the meeting, everyone work
Solar energy that has been absorbed by the atmosphere is transported around the earth by?
What of the following statements about credit scores is TRUE? A. Credit scores reflect how likely individuals are to repay their depts. B. Credit scores ran
Suppose the graph of the parent function y=cot(x) is vertically compressed to produce the graph of the function y=a cot(x) but there are no reflections. W
In the boy in the striped pyjamas What is mothers reaction when she see's Gretels room decorated with Nazi posters? Will give brainliest!!
what is the surface area of a cylinder 2mm and 5mm
how many units of 1/8 compose 3/4? PLZ Help! this might be an easy answer
It takes 10 minutes to fill a 60-gallon bathing pool. What is the average rate in gallons per hour