zeinabbaderr
zeinabbaderr zeinabbaderr
  • 12-08-2021
  • Mathematics
contestada

50 apples cost 25$ how much would 75$ apples cost?

Respuesta :

ansarahnatalia
ansarahnatalia ansarahnatalia
  • 12-08-2021

Answer:

100

Step-by-step explanation:

Answer Link
theas12345678
theas12345678 theas12345678
  • 12-08-2021

Hey there!

First, to find the cost of one apple, 50 ÷ 25, which equals 2.

At this point, i am not very sure if you meant to say 75 apples, or $75 apples, so I am just going to give both solutions.

If you meant 75 apples: 75 x 2 = $150

If you meant $75 apples: $75 ÷ 2 = 37.5

Since it isn't realistic to buy 37 apples and one half, round it to 37 apples.

Hope this helps!

Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

How did the Civil War establish a profitable relationship between the North and Britain? A. Britain supported the North financially and militarily. B. The wo
In a power point presentation you cannot change a background once you select a theme
Is the government watching me?​
The area of a rectangle is (x4 + 4x3 + 3x2 – 4x – 4), and the length of the rectangle is (x3 + 5x2 + 8x + 4). If area = length × width, what is the width of the
Which statement correctly compares chemical reactions with nuclear reactions? In chemical reactions, new isotopes are formed. In nuclear reactions, new compound
Help in linear pairs and vertical angles
Suppose a city with the population 100,000 has been growing at the rate of 8% per year. If the rate continues, find the population of this city in 21 years
How does elections impact society
What three things are needed for a mechanical wave
what way would arrow go???