vpinkston6629
vpinkston6629 vpinkston6629
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at a store. How much money does 32 onces of broccoli cost

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 13-12-2021

Answer:

$3.00

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

2 pounds = 32 ounces

1.5 x 2 = 3

Answer Link

Otras preguntas

. Michael plays 1/5 of a song in 1/15 of a minute. How much time will it take him to play an entire song?
please use execute in a SHORT AND EASY sentence like even elementary kids can understand execute = to do ; to put in effect ; to carry out BTW ITS VERB
rapt A. enthralled B. daring C. bored D. calm
three friends want to drive to the park. park A is 3.4 miles from Jamie's house. park B is 15/8 miles from Jamie's house. which park is closer to Jamie's house
supplicate A. to give B. to answer C. to beseech D. to ignore
What is the author’s purpose in this passage? To make the reader dislike Mr. Enfield To make the reader understand Mr. Utterson To make the reader afraid of Mr.
Which sentence contains both an adverb and a conjunction? A. Lawson crept silently up the stairs, but couldn't still his heartbeat. B. Don't imagine you can't d
what are the four positions in President Washington's Cabinet
Please help need a second opinion 2/5 X 5/7 X 1/2= 1/7 is this the wrong answer?
What are some themes of the story Rapunzel? (more details included)