roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

The van Gogh family is described as being Bourgeouis. What does this mean? A.They are poverty stricken. B.They are boring. C.They are middle class. D.They
The surface area of a sphere with a diameter of 22 cm. Round your answer to the nearest whole number.
Four friends are sharing 1/2 of a cake. What portion of the whole cake will each friend get?
In an essay, explain how the alliteration in "Full Fathom Five" helps convey the atmosphere of the poem. Think about where the poem is set and what is described
An old movie poster used a quote "In space, no one can hear you scream!" Why this is true or not true? A) The quote is incorrect, you can hear sound in outer s
Answer these true or false questions: 4 is a solution of x<-5 -3 is a solution of y>-2 y≤3 includes 3 as a possible solution
If ABC is similar to DEF, the sides of ABC must be congruent to the corresponding sides of DEF.
Jenny live 6 1/4 miles from school. Raymond lives 5 1/2 miles from school. How much farther from school does Jenny live then Raymond? Write an equation and solv
Does anyone wanna help me pass government?
The person who receives financial protection from a life insurance plan is called a: