Like111 Like111
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal? Three packs of gum for 5 dollars or 9 packs of gum for 14 dollars? HOW DO YOU KNOW?

Respuesta :

pcai26
pcai26 pcai26
  • 15-03-2022

Answer:

9 for 14 is slightly less expensive, but for convenience 3 for 5 is better

Step-by-step explanation:

5/3=1.(6)

14/9=1.(5)

Answer Link

Otras preguntas

How much does a cup of milk cost if a gallon costs $3.00?
what words can be spelled with the letters e,f,l,n,o
most of the depopulation of the native american population in the 16th century can be attributed to a) disease. b) fires. c) slavery. d) war.
How many solutions does the system have? x = -4y + 4 2x + 8y = 8
el sin tilde y con tilde oraciones
radioactivity is produced when unstable nuclei ____. a)bond together b)break apart c)become cooler d)expand
the most effective communicators speak at a rate of _______ words per minute. a. 160 b. 90 c. 180 d. 120
Write 2520 as a product of prime factors using exponent?
a limit line marks the beginning of a intersection. a. true b. false
wearing gloves can keep food safe by: