mchlmkwsk1960 mchlmkwsk1960
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 hotdogs cost $ 18, then what is the cost for each hotdog

Respuesta :

luyandaamen310
luyandaamen310 luyandaamen310
  • 13-05-2022

Answer:

each hot dog costs $3

Step-by-step explanation:

$18÷6 hotdogs=$3 or $3×6 hotdogs=$18

Answer Link

Otras preguntas

5. Brianna traveled 500 miles in 8.25 hours. How fast was she traveling? Round to the nearest tenth.
give me a sentence using the word detail​
An investment that you bought for profit. and sold for made a O A. $2200; $1950 B. $1950; $1700 O C. $1950; $2200 O D. $2200; $1700 SUBMIT
The Post Office used to have a strange way of limiting the size of packages. The maximum allowed was a 2 meters combined length and girth. Given this restri
PLEASE HELP ASAP I’LL DO ANYTHING What action did the the U.S. take in dealing with the events of 9/11 ? isolationism diplomacy economic sanctions milita
A restaurant owner made a list of the number of meals ordered last night. She found that 42 people ordered chicken Parmesan, 39 ordered spaghetti and 29 ordered
9b^8 + 24b^3 = ? Factor the polynomial by its greatest common monomial factor
how to graph a line with the equation y= -1/4 +1 ?
What is the answer for (4-4x)-5/4=1/32
what is the perimeter of a rectangle with a length of 23 mm and a width of 26mm