elsiesierra1 elsiesierra1
  • 04-01-2023
  • Mathematics
contestada

At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?

Respuesta :

jpshindell13
jpshindell13 jpshindell13
  • 04-01-2023

Answer:

A bag of almonds that weighs 1.6 ounces will cost $0.51 x 1.6 = ${data-answer}lt;<0.51*1.6=0.816>>0.816.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please translate my response to Spanish using correct grammar? Describe a happy experience from your life. What happened? When did it happen? Be sur
Which of the following is an example of a renewable resource?
Sally makes $3,000 each month. What is the most she can spend on housing?
which is faster: drive a car at a rate of 40 kilometers per hour or drive a car at a rate of 15 meters per second
In Rwanda, the Hutu tribe bloody genocide on the Tutsi tribe. A. committed B. prevented C. cried over D. None of the Above
Which expression has a greater value? (345+791) 345 +791
Rectangle qqq has an area of 222 square units. thea drew a scaled version of rectangle qqq and labeled it rectangle rrr. what scale factor did thea use to go fr
Leprosy is caused by the bacterium Mycobacterium leprae. In ancient times, it spread throughout China, Egypt, India, and Western Europe. Which best describes th
In general, readers today have a better understanding of science than readers in 1898. How would the tone of the passage's narrator have affected readers in 189
Exposition Conflict begins to be worked out and tensions lessen. Occurs after the climax. Reveals the point of view Explains things that happened before the sto