CreolaRaybourn388
CreolaRaybourn388 CreolaRaybourn388
  • 14-03-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

Respuesta :

mkstrong696 mkstrong696
  • 14-03-2015
grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb
Answer Link
kiwihugs kiwihugs
  • 15-03-2015
grocery market
2p = 2.99
p = 1.495 (1.50)
---------------
badwin hill market
3p = 3.99
p = 1.33
Answer Link

Otras preguntas

The Compromise of 1850 resolved the issue of slavery in Utah and New Mexico through
test your knowledge of relative pronouns by choosing the correct form in each of the following sentence ​
What happened in 1841?
What is the area of the shaded region PLEASE HELP ASAP ILL RATE BRAINLIEST
How does the moon's interior differ from earths​
Easy 15 points! What makes a good city? What would make the perfect city block? Describe this city. Describe the perfect block. (In 7 senescence at least)
Which choice is equivalent to the quotient below when x > 0
What message does Amy Tan's description send?Her relatives are hungry, and Robert's family is not.Her relatives are eager, and Robert's family is hesitant.Her r
The number of calories your body burns while you're resting is called _____. A. BMI (Body Mass Index) B. Peristalsis C. Metabolism D. BMR (Body Metabolic Rate)
Plz answer it fast I will give you ten point