help59
help59 help59
  • 14-04-2015
  • Mathematics
contestada

a cake costs 15p more than a biscuit. Megan bought a cake and two biscuits for 90p. how much do a cake and biscuit cost each?

Respuesta :

thompzac
thompzac thompzac
  • 14-04-2015
To solve this you will need to take 90-15=75 then take 75/3=25 so a biscuit costs 25p and a cake costs 40p becuase 25*2=50+40=90 enjoy!=)
Answer Link

Otras preguntas

According to the Statement, Extension, and Elaboration method for elaboration, which sentence is a statement?
What famous government film was aimed at school-age children to teach them what to do in the event of a nuclear attack?
Jelaskan hubungan antara kesadaran berbangsa dan bernegara dengan upaya mewujudkan cita-cita dan tujuan nasional Indonesia!
What Best protects a firm from being forced to sell its product at an unfairly low price?
The creation of an independent Israel was the goal of
Social networks like facebook, twitter, youtube and whatsapp are frequently used all over the world by people of differing genders, age, colour, race or creed.
How does Douglass learn to read?
Which is a good example of Roman portrait painting?
Which plant adaptation would likely be found in the taiga?
What are the step to solve 4-5/6=