Kristen16 Kristen16
  • 14-04-2015
  • Mathematics
contestada

At $3.52 per pound, how much would it cost for 12 ounces of ground beef?

Respuesta :

thompzac
thompzac thompzac
  • 14-04-2015
$2.64 because, there are 16 ounces to one pound and if you take [tex] \frac{12}{16} [/tex] as a fraction it can be simplified down to [tex] \frac{3}{4} [/tex] or .75 or 75% of $3.52, therefore all that we need to do now is find 75% of $3.52 which to find you just take 3.52*.75=2.64 therefore your end answer is $2.64per 12 ounces.

Enjoy!=)
Answer Link

Otras preguntas

How is a conductor different from an insulator?
At Christmas, it is traditional to exchange kisses beneath a sprig of which plant? A) Ivy B) Yew C) Holly D) Mistletoe
How can non visible radiation be used
osmosis occurs through water channel proteins called... ?
How did Shang priests communicate with the gods? A. They burned incense and watched the smoke for signs from the gods. B. They offered animal sacrifices and the
How many reindeer hooves are there (include Rudolph) ?
Select all that apply. What were some reasons that novels were considered an inferior art form? Novels were considered less masculine than poetry. Novelists cat
filtering occurs when _____.
a square playing field has an area of 1255 square yards.About how long is each side of the field?
What is the slope, and what is the y-intercept of the line? y = 5/4x + 9 slope = ______ y-intercept = _______