leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

The rhetorical device that appeals to the emotional side of an argument is called A. ethos B. logos C. pathos D. persuasion
When Vanessa noticed that she was wearing mismatched socks, she overestimated the extent to which others would also notice. Her reaction best illustrates the sp
If you apply a force of 150 lbs to a car which weighs 2,500 lbs to push it 10 ft into a garage, the work done is: 1500 foot pounds 25,000 foot pounds 150 x 2500
Why did the Soviets want control of Eastern Europe? It was a reaction to the U.S. controlling western Europe It was a buffer between the Soviets and the rest of
2 3/4 qt (= / < / >) 5 1/2pt ????
To find out how people like their airline,surveyors question people randomly picked flights;this is a _______sample. a.convenience b.cluster c.stratified random
What is 3x=12-2y in standard form
a graph contains the ordered pair (2,4). Write two different equations that would be possible for this graph .Explain how you found your answer
Why is a Jaguarundi body like a weasel?
What place did General Eisenhower pick for the Allied invasion in the west? A.Calais B.Normandy C.Berlin D.Hiroshima