stevensonbryson05 stevensonbryson05
  • 12-01-2024
  • Mathematics
contestada

a 4 M roll of white paper cost $1.64 what is the unit price​

Respuesta :

axiescams3
axiescams3 axiescams3
  • 12-01-2024

Answer:

$0.41 per meter.

Step-by-step explanation:

The unit price of the paper roll can be calculated by dividing the total cost by the total length of the roll.Here's the calculation:Total cost of the paper roll = $1.64 Length of the paper roll = 4 metersUnit price = Total cost / Length of the roll Unit price = $1.64 / 4 metersNow, let's do the math:Unit price = $0.41 per meterSo, the unit price of the white paper roll is $0.41 per meter.

Answer Link

Otras preguntas

A train starts from rest (at position zero) and moves with constant acceleration. On the first observation, its velocity is 20m/s and 80seconds later the velocit
some of the students.......... participate of the quiz content. (has,have, is)​
this question confuses me so much helpppppp
4 ways to improve human development​
What is the volume of the rectangular prism in simplest terms?
The grizzly bear ambled across the meadow uprooting logs in search of the delicious grubs that tunneled beneath blank
Will give brainliest to correct answer
Shawna' s mom takes her to daycare for the first time. At first, Shawna's mom plays with her in the new location. Once she is calm, her mother leaves, and Shawn
What is the classification of Ubiquitin Screening Services? Creative Bioarray offers a wide range of cell-based ubiquitin drug target services, including deubiq
Solids have_____ density and_____ compressibility compared to liquids.