QSU
QSU QSU
  • 04-06-2015
  • Mathematics
contestada

A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each.The shop sells 28 candles today and makes $400.Write a system of
linear equations that represents the situation

Respuesta :

Goldenpear
Goldenpear Goldenpear
  • 04-06-2015
The equation(s) are:
16x+10y=400
X+y=28
Answer Link

Otras preguntas

9k^2 +66k + 21 factoring trinomials
The cost of 3 scarves is $26.25 what is the unit price
In which situation would you need to compromise to avoid stress and conflict?
there are 176 slices of bread in 8 loaves. if there are the same number of slices in each loaf, how many slices of bread are in 5 loaves ?
The way the author feels about a subject is called the A. tone. B. mood. C. purpose. D. structure.
During a storm a tree fell over into a river what might happen to this tree
What are some of the best study methods when you have a day to study.
Claims, _____________, rebuttals, and analysis must be presented in an academic argument.
What is bond dissociation?
Both state governments and the federal government have the power to