Aubs9241
Aubs9241 Aubs9241
  • 13-10-2017
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells pears for $1.99 and apples for $1.49 per pound. A customer purchases 9 pounds of pears and apples for $15.41. How many pounds of each did the customer purchase?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-10-2017
He bought 9 pounds of pears
10 pounds of apples

Answer Link

Otras preguntas

i need answer asap asap​
3 pts What is the Slope-Intercept form of the equation of a line that passes through the point (-6, -3) and is parallel to the line y = 2x – 3? ​
List one of the three factors that led to the population boom in the period beginning in 1950 that lasted well into the 21st century.
) Which expression is equivalent to 5(x + 7)?
Design an investigation that supports the claim that an increase in voltage OR an increase in the number of coils in an electromagnet, has an affect on the stre
please help out asap, will give brainlist crown
natural selection is the changes of size and shape of living things in
What is the cot⁡θ in the right triangle shown?
What is the value of the expression below? (8^2/3)^1/2 A. 4 B. 1 C.2 D.8
Name 4 nouns that describe the ocean Ex: smile- lips, curve, expression, emotion