chuckied707 chuckied707
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

ABC preschool spun $1,475 on diapers this year.if the diapers cost $25 per box how many boxes did they used?

Respuesta :

Apocrophon
Apocrophon Apocrophon
  • 15-10-2017
Cost = number of objects x price per object

$1,475 = x boxes * $25

x = 1,475/25 = 59 boxes of diapers
Answer Link

Otras preguntas

solve 9(x + 1)^2 = 144
What is the value of x?
Write an informal command in Spanish with the verb venir
38 please and thank u because I’m so bad at doing mad
1) Select the equations that are equivalent to the equation y-4=5(x+2). Select all that apply. A) y=2x+5 B) y=5x+14 C) 5x-y=-14 D) 2x+y=14 2) Which of the fo
how would you make clear the importance of avoiding bacterial infection to a patient with leukemia who has an elevated white blood cell count
Un depósito abierto tiene la forma de un cono circular recto Un depósito abierto tiene la forma de un cono circular recto. El depóstio mide 8 pies de diámetro a
which graph represents the piece wise- defined function f(x) =​
In Western Europe, why do most people live within 100 miles of the coast? A. for good soil for farming B. for reasons that involve climate change C. for
HELP!!! Use the factor Theorem to determine whether the binomial x+1 is a factor of the polynomial function f(x) =2x^3-9x^2+13x-6 A. No because f(c)=-30 B. No