becnel123 becnel123
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of toothpaste is $6.00 for 3 tubes. At this rate, how much do 12 tubes of toothpaste cost? $15.00 $24.00 $36.00 $72.00

Respuesta :

Adie2017
Adie2017 Adie2017
  • 05-01-2018
$24.00 because 3x4=12 so now you do $6.00x4 which equals 24
Answer Link
jazzyja jazzyja
  • 07-01-2018
Each tube is $2 so for 12 tubes it would be $24
Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of this object?
Please solve all 3 I need this quick
A square pyramid is sliced horizontally, parallel to its base. What shape would represent its cross section?
help me answer the question linked!
Read the following story about Diana’s childhood and fill in the blanks with the appropriate preterite or imperfect forms of the verbs in parentheses.
How do you think the movie Cinderella Man reflects the desperation of people during the Great Depression?
Given a 0.200 M solution of anserine at its isoelectric point and ready access to 0.100 M HCl, 0.100 M NaOH and distilled water, describe the preparation of 1 L
Please help me ASAP y’all!!!
Robert has always loved to build things. When he was little, he spent hours building towers of wooden blocks or making houses out of sand. Now that he is older,
I need help picture above