johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

what is the synonym for sparkling
Most scientists questions are based on?
George Saylor provides childcare in his home. He charges $5 an hour per child. On Tuesday he cared for Amy for 3 hours, Itsu for 4 hours, Kaylee for 6 hours, an
where is it assumed that the proto-indo-european language originated?
x2 − 4/ x − 6 ÷ (x2 + x − 6)
a blank is a quality that has magnitude and direction
Which of the following is not an element of fiction addressed on the graphic organizer?
is √17 rational irrational an integer a whole number or a natural number.
Which of the following would happen to the moon if gravity no longer affected it?
How do I solve this? It says find the value of x, then find the angle measures of the polygon.pls help