Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

A car moving with a velocity of 20 meters/second has 1.8 x 105 joules of kinetic energy. What is the mass of the car? A.) 4.6 x 102 kilograms B.) 9.0 x 102 ki
Which option below best describes why the domain of g(x) = 5–x is all real numbers but the range of g is not all real numbers?
Which is a sentence fragment? The string quartet put on a beautiful performance. The maestro was terrific at keeping the pace even. Although the musicians seeme
HOW WOULD I SOLVE THIS???!!!! WILL IGIVE BRAINLIEST!!!
(01.01 LC)Which of the following describes a situation in which the total distance a soccer player travels is zero meters from his starting point? The player r
what do you expect to read in an essay with this thesis statement
As part of the columbian exchange which three crops were sent to europe for the 1st time
discuss the characteristics of relations that make them different from ordinary tables and files
what is the use of tabulating
list several ways that negative life events may affect your physical health