gisonXJ4aiyd
gisonXJ4aiyd gisonXJ4aiyd
  • 03-01-2016
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of undershirts cost 13.98.This is 3.96 less then the cost of buying 6 individual shirts.If each undershirt costs the same amount how much does each undershirt cost when purchased individually?

Respuesta :

Imabeatsgirl Imabeatsgirl
  • 03-01-2016
1.67 is your answer 13.98 - 3.96=10.02 10.02 divided by 6 = 1.67
Hope I helped
Answer Link

Otras preguntas

What best describes how the US government affects the economy
who surrendered on behalf of the south at the end of the civil war?
what kind of region is based upon peoples shared language customs or art?
Maria must choose a number between 61 and 107 that is a multiple of 5, 6, and 10. Write all the numbers that she could choose. If there is more than one
there are 27 campers. this is nine times as many as the number of counselors.how many counselors are there?
How many times can you run a lap in 12 minutes around a 290ft long track.....
Compute the amount of interest earned in the following simple interest problem. A deposit of $1,600 at 6% for 180 days = _____.
i dont know the answer
Solve for a. 2(a+4)+6a=48
Each car on a commuter train can seat 114 passengers. If the train has 7 cars, how many passengers can the train seat?